تبلیغات
دانلود فایل های تحقیقاتی - download روند تحولات شهرنشینی در ادوار تاریخی

دانلود فایل های تحقیقاتی - download روند تحولات شهرنشینی در ادوار تاریخی

دانلود فایل های تحقیقاتی - download روند تحولات شهرنشینی در ادوار تاریخی
ظهور شهر به عنوان یك پدیده سازمان یافته اجتماعی، اقتصادی و سیاسی مشروط به فراهم شدن شرایط و مقدماتی است كه در حدود ده هزار سال پیش و مقارن با دوران نوسنگی و آشنایی انسا ن ها با كشاورزی و به تبع آن كند شدن آهنگ كوچ و نیمه یكجانشینی انسان ها همراه بود سكونتگاه هایی كه در زمین های حاصلخیز كشاورزی و در بستر رودخانه ها به وجود آمدند، اولین سكونتگاه ها
دسته بندی تاریخ و ادبیات
فرمت فایل pptx
حجم فایل 79 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 22
روند تحولات شهرنشینی در ادوار تاریخی

فروشنده فایل

کد کاربری 12271

مقدمه

عده ایی از مردم شناسان در خصوص منشاء و خاستگاه شهرها معتقدند كه اولین هسته شهر دركنار و بین رودهایی مانند بین النهرین و مكان ملاقات قبایل و اقوام برای اجرای بعضی از مراسم و شعایر و یا قبرستا ن ها شكل گرفته است . بعضی از این آثار در دوره دیرینه سنگی دیده می شود، اما در این دوره هنوز زمینه مساعد برای رشد شهر پدید نیامده است . در دوره دیرینه سنگی انسان مشغول شكار و جمع آوری خوراك است . در نتیجه از یك طرف به زمین های وسیع نیازدارد و از طرف دیگر شانس و حادثه نقش مهمی در تامین معاش او دارند. انسان در این دوره روزی جشن می گیرد و روزی گرسنه می ماند . اولین شرایط برای پیدایش غذای كافی در دوره میان سنگی فراهم می شود ( 15000 سال پیش ) ، یعنی آغاز پیدایش كشاورزی، اهلی كردن حیوانات و اسكان یافتن انسان در مكا نهایی به شكل روستاها.

1. شهرهای باستان

باستان شناسان خاستگاه نخستین شهرها را در منطقه بین النهرین می دانند، شهرهایی مانند ” ارید “ ، ” لارك“ ، ” ادوك“ و ” بابل“ كه هركدام جمعیتی بین ده تا بیست هزار نفر داشته است شهرهایی با مراكز تجاری و مبادلاتی و ساختار نسبتا پیشرفته و مشتمل بر دژ و معبد . در این شهرها محل سكونت اعیان نزدیك هسته مركزی بوده و هرچه از مركز به بیرون حركت كنیم منطقه های مسكونی طبقات پایین تر را می بینیم . در شهرهای باستان برخلاف شهرهای مدرن هر چه به هسته مركزی شهر نزدی ك تر شویم رفاه و امنیت بیشتری وجود دارد و هرچه به سوی دروازه ها پیش برویم میزان رفاه و امنیت كمتر است. وسعت شهرهای باستانی در مقایسه با شهرهای امروز بسیار كم بوده و شاید مساحتی نزدیك به یك محله امروزی را داشته است.

به طور مثال:

شهرهای بین النهرین: بابل قبل از این كه توسط ایرانی ها فتح شود دیواری در حدود یازده میل داشته است. بابل شهری در دو طرف رود با ابعاد 1/5*2/5 كیلومتر بوده كه پلی دو بخش آن را به یكدیگر وصل می كرد و دو دیوارها با خندقی از هم جدا می شدند: شهری كه به وسیله بخت النصر دچار تحولات و پیشرف تهای عظیمی شد.


html

تاریخ : شنبه 25 آذر 1396 | 05:31 ب.ظ | نویسنده : پژوهان | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By Slide Skin:.